Produkt dnia
Ajwa 500g
Ajwa 500g

59,00 zł

56,19 zł

szt.
Khidri 1kg
Khidri 1kg

60,00 zł

57,14 zł

szt.
Safawi 500g
Safawi 500g

50,00 zł

47,62 zł

szt.
Medjoul large klasa 1 5kg
Medjoul large klasa 1 5kg

270,00 zł

257,14 zł

Chałwa waniliowa 350g
Chałwa waniliowa 350g

39,00 zł

31,71 zł

szt.
Chałwa pistacjowa 350g
Chałwa pistacjowa 350g

37,00 zł

30,08 zł

szt.
Pismaniye 180g
Pismaniye 180g

28,00 zł

22,76 zł

szt.
Gdzie i jak rosną daktyle?

Jesteś miłośnikiem lub miłośniczką daktyli? A może nigdy ich nie próbowałeś/aś i przyciągnęła Cię tu ciekawość? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/aś się, gdzie i jak rosną daktyle? Chcesz dowiedzieć się, na czym rosną daktyle? Dobrze trafiłeś/aś, czytaj nasz tekst dalej!

Gdzie rosną daktyle?

Daktyle to owoce palmy daktylowej (daktylowiec właściwy, Phoenix dactylifera L.). Jest to drzewo, które może osiągać wysokość nawet 15-25 metrów! Na jego czubku znajduje się zielony pióropusz pierzastych liści o długości 3 metrów! Skoro wiemy już, gdzie rosną daktyle, wyjaśnijmy kolejną istotną kwestię: jak rosną daktyle? Palmy daktylowe dają owoce – czerwono-żółte pestkowce z podłużnym, brązowym nasionem w środku. Istnieje kilkadziesiąt różnych odmiany daktyli, mogą one osiągać do 70 mm długości. Owoce pozostają na drzewie aż do wyschnięcia. Nie wpływa ono znacząco na zmiany wartości odżywczych, ponieważ daktyl pierwotnie zawiera niewiele wody. Owoce charakteryzują się wyraźną słodkością, dzięki której stanowią świetną, zdrowszą alternatywę dla cukru białego.

Uprawa daktylowców

Drzewo daktylowe nie rośnie już dziko, a jedynie na plantacjach uprawnych. Jest to jedno z najdłużej uprawianych drzew – uprawiali je już ludy starożytnego Bliskiego Wschodu. Palmy daktylowe potrzebują wysokich temperatur, najlepiej czują się w ciepłych, suchych lub półsuchych klimatach. Dlatego też najlepsze warunki do uprawiania tych drzew mogą zaoferować ciepłe rejony świata, takie jak: Półwysep Arabski, Północna Afryka, Południowa Azja, Ameryka Środkowa, Hiszpania, Sycylia. Zaś z najlepszych daktyli słyną: Arabia Saudyjska, Irak, Iran, Tunezja, Maroko, Algier i Izrael.

Co ciekawe, wykorzystywać można nie jedynie miąższ owoców palmy daktylowej. Z pestek daktyli robiono dawniej naszyjniki i bransolety, dzisiaj głównie mieli się je na paszę dla zwierząt hodowlanych. Kłody drzew daktylowych wykorzystywano jako materiał budowlany oraz opałowy. Z liści Żydzi budowali szałasy podczas swojej 40-letniej tułaczki po pustyni. Obecnie kryje się nimi dachy, wykonuje z nich maty i wykorzystuje w plecionkarstwie.

Daktyle z własnej domowej palmy – czy to możliwe?

Jak najbardziej, możesz zasiać nasiono palmy daktylowej w doniczce i oglądać jej wzrost w warunkach domowych. Warto podkreślić jednak, że jest to proces długotrwały. Palmę daktylową można uprawiać długie lata zanim osiągnie ona wysokość za dużą na możliwości mieszkaniowe. Jednakże, w warunkach domowych nie zakwitnie, ani nie zaowocuje. W całej Polsce nie ma warunków do uprawy drzew daktylowych tak, by móc pozyskiwać z nich owoce daktylowe. Musimy zadowolić się jedynie tymi importowanymi z ciepłych krajów. A jest w czym wybierać! W naszym sklepie znajdziesz najlepsze daktyle z Iranu, Izraela, Arabii Saudyjskiej, Namibii czy RPA!

Mamy nadzieję, że nasz tekst wyjaśnił Ci, na czym rosną daktyle i rozwiał Twoje wszystkie wątpliwości dotyczące ich pozyskiwania! Zachęcamy do przeczytania pozostałych naszych tekstów i poznawania różnych smaków daktyli, które dostępne są w ofercie naszego sklepu Najlepsze Daktyle! Zapraszamy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl